ASKD Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği

Hastanelerin Nitelikli Yöneticilere Olan İhtiyacı Artıyor

Kamu hastanelerinin birliklere dönüştürülmesi ve dev şehir hastanelerin yavaş yavaş devreye girmesi ile sağlık sektöründe nitelikli hastane yöneticisi ihtiyacının arttığı biliniyor. Bu durum yeni nitelikli yöneticilerin yetişmesini önemli kılıyor. Bu güncel sorunu çözmenin en pratik yolunun hastane profesyonellerince organize edilecek bilgi ve beceri odaklı eğitim programları olduğunu iddia eden Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Oğuz Engiz, “İngiltere’nin bu alanda en saygın eğitim kuruluşlarından City of London College ve sağlık sektörünün en çok okunan dergisi hospitalmanager ile birlikte organize ettiğimiz Stratejik Hastane Yönetimi Eğitim Programının ilkini tamamladık, diploma töreni 26 Mart 2017’de bir kokteyl ile gerçekleştirildi” dedi.

Eğitimden bir kare

Ülkemizde 1500’ün üzerinde özel, kamu ve üniversite hastanesi bulunuyor. Bu hastanelerin çoğu hekimliklerinden arda kalan zamanlarda yöneticilik yapan hekimler tarafından yönetiliyor. Ancak son yıllarda profesyonel hastane yöneticiliği artık kamu hastanelerinde dahi konuşulan konu olmuş durumda. Kamu özel ortaklığı ile yapılmakta olan şehir hastaneleri de özel hastanelerden önemli sayıda yöneticiyi çekmiş durumda. Özellikle kamunun özelden bu anlamda yönetici transfer ediyor olması profesyonel yönetici ihtiyacını katlıyor.

Artan yönetici ihtiyacını karşılamanın en pratik yolu hastane çalışanlarının yönetici adaylıklarını cesaretle ortaya koymaları ve bu alanda kendilerini geliştirecekleri yönetim eğitim programlarına katılmaları olarak görünüyor. Bu eğitim programları genelde alanında en iyi yöneticiler tarafından veriliyor ve katılımcılara teorik bilgiler yerine pratik ve güncel geçerliliği olan bilgi ve becerileri kazandırmaya yönelik oluyor.

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği, İngiltere’nin bu alanda en saygın eğitim kuruluşlarından City of London College ve sağlık sektörünün en çok okunan dergisi hospitalmanager ile birlikte organize ettiği Stratejik Hastane Yönetimi Eğitim Programı ile yönetici adaylarına onları hedefledikleri pozisyonlara taşıyacak bilgi ve becerilerle donatılmaları hedefleniyor.  City of London College tarafından akredite edilen sertifikalı eğitim programı dört hafta sonu sürdü ve alanında en iyi olarak bilinen profesyonel sağlık yöneticileri tarafından verildi. Programda şu konular yer alıyor; Hastanelerde Bütçe Hazırlığı ve Bütçe Performans Takibi, Hastanelerde Etkin İK Yönetimi ve Performans Değerlendirme Yöntemleri, Hastanelerde Pazarlama İletişimi, Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama’nın Etkin Kullanımı, Sağlık Turizmi Pazarlama ve Organizasyonu, Hasta Memnuniyeti Kavramı, Ölçümü ve Değerlendirilmesi.