ASKD Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği

Finlandiya-Türkiye Sağlık İşbirliği Günü

Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Paivi Kairamo, ülkesinin sağlık hizmetleri alanında önemli bir aktör olduğunu vurgulayarak “Sağlık araştırmaları, inovasyon ve sağlık sektöründe küresel bir lider olmakta ısrarcıyız.” dedi.

ANKARA (AA) – Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Paivi Kairamo, ülkesinin sağlık hizmetleri alanında önemli bir aktör olduğunu vurgulayarak “Sağlık araştırmaları, inovasyon ve sağlık sektöründe küresel bir lider olmakta ısrarcıyız.” dedi.

Üst: Paivi Kairamo, Finlandiya Büyükelçisi
Alt: Oğuz Engiz, ASKD Başkanı

Finlandiyalı sağlık firmalarının üst düzey yöneticileri, Türkiye’deki işbirliği olanaklarını görüşmek ve sundukları hizmetleri tanıtmak amacıyla Finlandiya-Türkiye Sağlık İşbirliği Günü’nde Ankara’da düzenlenen seminerde bir araya geldi.

Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Kairamo, seminerde yaptığı konuşmada, Türkiye ile Finlandiya arasında sağlık alanında işbirliğini artırmayı hedeflediklerini belirterek “Finlandiya’nın Büyükelçisi olarak benim niyetim, sağlık alanında ve sağlıkla ilgili iş sektörlerinde iki ülke arasındaki işbirliğini artırmak.” dedi.

Türkiye’de sağlık sektörünün hızla büyüyüp ve geliştiğini vurgulayan Kairamo, yıllardır Finlandiyalı şirketlerin Türk ortaklarıyla yakın bir ilişki içinde olduğunu aktardı.

– “Sağlık sektöründe küresel lider olmakta ısrarcıyız”

Kairamo, sağlık teknolojileri ve sağlık hizmetlerinde keşfedebilecek birçok ikili fırsat potansiyelinin hala mevcut olduğuna dikkati çekerek “İlişkilerimizi daha ileriye taşımaya temel olan mükemmel ikili ilişkilere ve uzun vadeli bir ortaklığa sahip olduğumuzdan bahsetmekten mutluluk duyuyorum.” diye konuştu.

Ülkesinin sağlık teknolojisi, ilaç ve sağlık hizmetleri alanında uluslararası camiada önemli bir aktör olduğunu ifade eden Kairamo, “Birinci kalite şirketlerimiz ile uluslararası ölçekte tanınan eğitim sistemimiz ve sağlık araştırmalarımız sayesinde sağlık araştırmaları, inovasyon ve sağlık sektöründe küresel bir lider olmakta ısrarcıyız.” dedi.

Kairamo, Finlandiya endüstrisinde sağlık teknolojisinin yüksek teknoloji ürün ihracatlarının en büyük bölümünü oluşturduğuna dikkati çekti.

Hasta kayıtlarının yüzde 98’inin elektronik formatta bulunduğu Finlandiya’nın dijital sağlık alanında öncü addedildiğini dile getiren Kairamo, son yirmi yılda sağlık teknolojileri ihracatının 5 kattan fazla artış gösterdiğini söyledi.

Ankara Sağlık Kuruluşları Derneği Başkanı Oğuz Engiz ise Finlandiya’nın sağlık alanında önemli atılımlar gerçekleştirdiğine işaret ederek “Önümüzdeki 5-10 yılda sağlıkla ilgili olarak bütün dünyada Finlandiya modeli konuşulabilir. Dolayısıyla biz de Finlandiya’yı yakından takip etmek durumundayız.” değerlendirmesinde bulundu.

Engiz, seminerde yaptığı sunumda Finlandiya ile sağlık alanında işbirliği fırsatları ve Türkiye’de yeni sağlık trendleriyle ilgili bilgiler verdi.

Seminere, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yetkililer ile sağlık sektöründen firma temsilcileri katıldı.