Finlandiya Mobil Sağlık ve Dijital Sağlık Teknolojileri Konusunda Türkiye Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

 

Finladiya Türkiye

Ankara Sağlık Kuruşları Derneği Başkanı ve Arte Cerrahi Hastanesi genel müdürü olan Oğuz Engiz, Finlandiya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin davetlisi olarak gittikleri Helsinki’de mobil sağlık ve dijital sağlık teknolojileri alanında faaliyet gösteren birçok firma ile görüşme fırsatı bulduklarını iletti. Engiz, “ Finlandiya bildiğiniz gibi mobil telefonunun da öncü ülkelerinden. Yerleşim merkezleri arasında uzun mesafeler olması hizmetlerin mobil olarak sunulmasını zorunlu kılmış. Ülke bu alanda muazzam teknolojiler geliştirmiş. En dikkat çekicileri de sağlık alanında olmuş. Bu mobil uygulamaları ve dijital teknolojileri yakından görme, anlama ve Türkiye’de uygulanabilirliklerini görüşme imkanı bulduk” dedi.

Finpro merkezinde.

Finpro merkezinde

Sözü edilen mobil sağlık ve dijital sağlık teknolojileri ile hastalara kronik rahatsızlıklarında hastaneye gelme zorunluluğu olmadan hizmet sunulabiliyor. Yaşlı hastaların tüm vital bulguları yine uzaktan erişimle takip edilebiliyor ve acil durumlarda profesyonel destek alınabiliyor. Aynı teknolojiler engellilerin sağlığı için de harekete geçirilebiliyor.

Finlandiya Büyükelçimiz ile bir kare.

Finlandiya Büyükelçimiz ile bir kare

Finlandiya ve Türkiye arasında bu alanda önemli işbirliği imkanları olduğunu belirten Engiz, “Finlandiya’nın dış ticaret ajansı Finpro ile önümüzdeki Ekim ayında İstanbul’da bu alanda derneğimiz liderliğinde DIGITAL HOSPITALS başlıklı büyük bir konferans düzenleme kararı aldık. Bu konferansta Finli şirketler sağlık alanında önemli zaman ve kaynak tasarrufu sağlayan bu teknolojilerini kamu ve özel sektör temsilcileri ile bire bir paylaşma imkanı bulacaklar” dedi.

 

Post Tags
About Author: admin

Comments are closed.